sobota, 15 czerwca 2013

Odd Nerdrum

Odd Nardrum
Odd Nardrum


Odd Nerdrum ( ur. 8 kwietnia 1944, w Oslo ) – norweski malarz figuratywny, jeden z najsławniejszych współczesnych malarzy tego rodzaju.
Jedna z recenzji:
"Jest więcej mężczyzn niż kobiet tutaj, ale seksualne powiązanie wydaje się występować tylko w śmierci ( lub snie, śmierć przypominającym ). Co nie znaczy, że pragnienie jest nigdzie obecne. Jest wszędzie. Jeśli coś sprawia, że ​​te zdjęcia  są przekonujące, to ich spójna fascynacja ludzkim ciałem. Zdjęcia sparowanych korpusów, szaleńców, ludzi w bólu, człowiek bez oczu - mogą być przerażające i odrażające, ale każdy kończyna i tułowia są pięknie ukazane. Kończyny, muskularność ciała, seksualność - szczegóły są tak namalowane, że należy traktować je poważnie, w taki sam sposób, jak  odbiera się muzykę, która 'maluje' skądinąd dziwaczne spektakle sceniczne opery Wagnera. "
Odd Nerdrum Justin wiosną, część przeglądu po raz pierwszy opublikowana w Artforum International, 01 kwiecień 1993


Odd Nardrum
Odd Nerdrum


 Jego ultraklasyczna technika, którą doskonale włada, i zagadkowa atmosfera, która panuje w jego obrazach czyni go bliskim estetyce naszego małego muzeum. Jest dla nas zaszczytem móc przyczynić się do popularyzacji jego twórczości.


Odd Nardrum
Odd Nerdrum


Tematy i styl w pracy, odniesienia artysty.. są swoistym wejściem w anegdoty i przejściem do narracji. Podczas tego widoczne są główne wpływy takich malarzy, jak Rembrandt i Caravaggio. Umieszcza swoją pracę w bezpośrednim konflikcie z abstrakcją i sztuką konceptualną. Znajduje zrozumienie w ojczystej Norwegii, stając w opozycji do sztuki czasu.


Odd Nardrum
Odd NerdrumOdd Nardrum
Odd Nerdrum


Nerdrum tworzy sześć do ośmiu obrazów rocznie. Są to martwa natura, obrazy małych przedmiotów codziennego użytku, takich jak cegły, portrety i autoportrety, których 'tematy' są ubrane tak, jakby pochodziły z innego czasu i miejsca. A duże obrazy na przemian są alegorią natury, odczuwaniem apokaliptycznym, by znów powrócić do natury i odwołać się do niej innym razem. 


Odd Nardrum
Odd Nerdrum


 Nerdrum mówi, że jego sztuka powinna być rozumiana jako kicz, a nie postrzegana i nazywana Sztuką, jako taką. Manifest ten wystosował do widza sam Nerdrum. Tam opisuje rozróżnienie. On - malarz balansuje między kiczem i sztuką. Filozofia Nerdruma zrodziła ruch "Kitsch", który ma swoich zapaleńców wśród jego uczniów i zwolenników, którzy nazywają siebie 'kicz malarzami' w przeciwieństwie do artystów.
 Początkowo deklaracja Nerdrum'a była uważana za żart, ale później, a wraz z publikacją artykułów i książek na ten temat, stanowisko Nerdrum'a można ujrzeć w rozważaniach krytyki sztuki współczesnej.


Odd Nardrum
Odd Nerdrum

 Podejście Nerdrum do obrazu opiera się na tradycyjnych metodach, które obejmowały mieszanie i mielenie swoich pigmentyów, pracy na płótnie, które wyciągał lub rozciągał z asystentami, a nie na płótnie wstępnie rozciągniętym i pracy z żywymi modelami, często sam, a w wielu przypadkach z członkami jego własnej rodziny. W 2011 Nerdrum stwierdził, że technika, jakiej użył w 1980 roku była wadliwa. Opis tej techniki, cyt.: "specjalna mieszanka olejów i farb w celu odtworzenia stylu starych mistrzów", która następnie topiła się i rozpadła.

Odd Nardrum
Odd Nerdrum

Wypowiedź  Artysty na temat procesu tworzenia mówi: "Gdy maluję, to jakbym walczył w wodzie. Postaram się wszystkimi środkami, aby nie utonąć. Papier ścierny, szmaty, moje palce, nóż - a mówiąc krótko - wszystkiego. Szczotki, rzadko używam." Co mozna interpretować: Bez poprawiania, zmian - sprzatania na obrazie.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz